گفت و گوهای خودمانی

... إمّا شَاکِراً و إمّا کَفُوراً

گفت و گوهای خودمانی

... إمّا شَاکِراً و إمّا کَفُوراً

شنا، خلاف جهت رودخانه

دوشنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۶:۴۲ ق.ظ

پیش‌گفتار: دل‌درد 29دبه‌های آب - خودمون رو راحت کنیم و دیگران رو ناراحت؟! - نیاز برای برآورده شدن است!گرسنگی - شکم خالی و پیاز؟!.

یک سری از دوستان و عزیزان هم هستند که تا می‌گویی که پسرم!، دختر خوبم!، خواهش می‌کنیم در جامعه یک سری حدود را رعایت کنید، برای دیگران هم احترام قائل باشید و ...، پاسخ می‌دهند که "خب نگاه نکنند!" یا اگر خیلی داغ کنند، می‌گویند "اصاً ما بد، چه بهشتیه که اگه توو محیط آروم باشی بهت می‌دن؟ مرد اونه که توو دنیای رنگ‌ها باشه و خودش رو نگهداره."

 

در جواب این خوبان باید بگویم که حرف شما تا حدودی درست است. خود خدا هم گفته چشمانتان را بپوشانید، اما بلافاصله بعد از آن، از رعایت پوشش هم حرف زده است. این یک مسئله‌ی دو طرفه است. هر کسی ظرفیتش تا یک حدی جواب می‌دهد و وقتی مدام، رنگ و لعاب‌های گوناگون بر روح و فکرش بزنیم، یک جایی سرریز می‌کند و این شما هستی که مسئول شکسته شدن فرد هستی. دنبال مقصر برای بسیاری از مشکلات جامعه می‌گردی؟ یک نگاهی در آینه بی‌انداز. خیلی‌ها هستند که اصلاً قلبشان مریض است، این حرف‌ها برایشان بی‌معنیست؛ این همه خودخواهی شما، تنها آن‌ها را بی‌اباتر می‌کند و موجب می‌شود که نه تنها به خود شما، که به دیگران هم متعرض شوند. درست است که خیلی‌ها خودشان را نگه می‌دارند، اما خیلی‌ها هم این کار را نمی‌کنند، و این موضوع، اولین ضربه را به خود شما خواهد زد ... . بماند که خیلی‌ها هم که خودشان را نگه می‌دارند، چه اثراتی در آن‌ها باقی می‌ماند. سم را در آب قنات می‌ریزی و می‌گویی آب نخورند؟ خواه و ناخواه سم پخش می‌شود و هرچقدر هم که کسی مقاوم باشد، یک جایی مسموم می‌شود. کاری که اشتباه است، اشتباه است؛ با انداختن توپ در زمین دیگران که کارتان جواز پیدا نمی‌کند.

 

در پاسخ به تقسیم بهشت شما هم باید بگویم که درست است اگر کسی خلاف جهت رودخانه شنا کند هنر کرده، اما اگر بتواند. خود خدا هم که از بهشتش مایه می‌گذاری، تکلیف به ترک و عدم تشکیل محیط خطرناک داده است. یکی از اولین امور در تقوا، دوری از مسیری است که احتمال لغزش دارد، و در مرحله‌ی بعد، اگر به هر دلیل مجبور به حضور شدی، سعی در شنای مخالف کنی. چرا که خیلی‌ها توان عبور از این رود را ندارند. اساس این حرف زدن‌های کلی، تنها از سر باز کردن و قبول نکردن این است که داری اشتباه می‌کنی، و خود دلیلی است بر خودخواهی. خیلی‌ها نمی‌توانند خود را نگهدارند، حالا هی بنشین و بگو باید نگهدارند. درضمن همانطور که قبلاً هم بارها گفته‌ام، حتی اگر خود را حفظ کند، اما لجنی که در آبی انداخته می‌شود، سرانجام آب را کثیف می‌کند، حتی اگر آب لبریز هم نشود ... . اثر خیلی از کارها باقی خواهد ماند و به نوبه خود، صدماتی را خواهد زد. به جای اینکه فقط به خودت فکر کنی و جامعه را با اتاق خوابت اشتباه بگیری و فقط از دیگران توقع داشته باشی، کمی هم حریم روانی و حقوق دیگران را مد نظر داشته باش. چاقو دستت گرفته‌ای و به هر کس می‌رسی، می‌زنی؛ بعد می‌گویی مراقب باشند چاقو نخورند؟!

 

ریش قرمز

گفته‌های شما (۱)

کمی تامل کردن و اینجور حرف زدن در تناقضن!!!
همان عوارضی اگه تو مغزمون راه بیافته دیگه هرچی نمیگیم!!!!
پاسخ:
چی بگم ...

شما بگو

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">